Znajdujesz się w:   Strona główna › Historia › Kamienica nr 17: rys historyczny

Budynek przy ul. Ofiar Oświęcimskich 17 to zabytkowa kamienica w stylu klasycystyczno – eklektycznym z  XIX w., przejęta w 1888 r.  przez rodzinę Kisslingów, gdzie działała jedna z najbardziej wówczas popularnych piwiarnio- restauracji Conrada Kisslinga (Junkernstrasse 7/9) przez ponad 100 lat i rozgłosem ustępowały jedynie Piwnicy Świdnickiej.

 Kissling był pierwszą osobą, która sprowadziła do Wrocławia słynne „echt BAyrisches Bier” , już w 1841r. przewodnik potwierdza wysoką pozycję lokalu wymieniając  „ Kisslings Bierkeller” jako najbardziej godne odwiedzenia miejsce we Wrocławiu. Przewodnik z 1865 zaś wymienia Kisslings Junkernstrasse jako „ wirklich gute Restaurationen”.

W 1935 r. obchodzono 100- lecie firmy. Powiększono wówczas restaurację na Junkernstrasse 17 o cztery sale ze 150 miejscami dla gości. Ich wystrój nawiązywał do tradycji firmy, pochodzenia właściciela i podawanego piwa. Były tam dwie izby bawarskie, frankońska z herbami miast w oknach, malowidło „ Alt –Kulmbach” na ścianie oraz izba urządzona na wzór śląskiego schroniska górskiego z chłopskimi meblami. Pomieszczenia te miały swoje nazwy :  Papschachtel nazwana później HIndenburgzimmer, Jagdzimmenr, Kapelle, Pferdestall, Gemaldegalerie, Studentenzimmer, Ofizierzimmmer , itp.

Mówiono, że piwiarnie Kisslinga stały się dla wielu wręcz drugim domem , zważywszy , jak wielu dobrze sytuowanych wrocławian nie wyobrażało sobie popołudnia po pracy bez wyśmienitego piwa szynkowanego przez najsławniejszego Frankończyka w grodzie nad Odrą.

(fot. hydral)

PROJEKT I REALIZACJA: TANDEY Systemy IT